30
Sty

Koza Anglonubijska   Opis rasy

Wszystkim odwiedzającym tę stronę chcemy przedstawić w skrócie rasę Kóz Anglo-nubijskich

koza Anglonubijska
- koza Anglonubijska
koza Jumna Pari
- koza Jumna Pari
Ta piękna i interesująca rasa została wyhodowana w Wielkiej Brytanii poprzez skrzyżowanie kozy pochodzącej z Indii ''Jumna Pari''z lokalną rasą angielską , a następnie została uszlachetniona rasą ''Zaraibi'' hodowaną w Egipcie. Tak powstała hybryda o nazwie Anglo-Nubian dla której oficjalnie pierwsza księga hodowlana została założona w 1913r.

Główną zaletą tej rasy, dla której jest ona tak poszukiwana, ceniona i znana to wysoka wydajność mleczna , oraz mleko nie posiadające żadnego zapachu. Jest ono smaczne o lekko śmietankowym posmaku, posiada najwyższy % tłuszczu spośród wszystkich kozich ras ,dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do produkcji serów i masła.

Koza anglo-nubijska posiada bardzo łagodny charakter i pogodne usposobienie , w codziennym obejściu przywiązuje się do opiekunów i dlatego też nie nadaje się do hodowli w dużych stadach.

Należy dodać,że kozły anglo-nubijskie nie wydzielają tak intensywnego permanentnego przykrego zapachu który jest charakterystyczny dla osobników innych ras. Zewnętrzne cechy wizualne określające tą rasę to długie zwisające uszy , wyrazisty rzymski nos, oraz długie smukłe nogi. Sierść krótka , delikatna w dotyku o różnobarwnym umaszczeniu , od białego , brązowego do czarnego włącznie. Najbardziej jednak przyciągające uwagę są egzemplarze o wielobarwnym umaszczeniu.

 

TAGI : Koza Anglonubijska.pl