26
Lut

O Nas   O nas

AUTOR : admin / DATA : 2013-02-26 15:21:32 / ODSŁON : 13499

Witamy na nszej stronie internetowej

W paru zdaniach pragniemy przedstawić naszą małą hodowlę kóz Anglonubijskich .

Nasza przygoda związana z tą rasą rozpoczęła się wiosną 2011r. W tym czasie zawitały do nas pierwsze dwie kózk które miały dostarczać dla naszej rodziny, a przede wszystkim naszego małego wnuczka w smaczne, odżywcze mleko.

Nasze nowe mieszkanki zafascynowały nas swoim arystokratycznym wyglądem i łagodnym charakterem tak, że na obecną chwilę stadko powiększyło się do niezamierzonych wcześniej rozmiarów, a co za tym idzie zmusiło nas do podjęcia działań, o których na początku naszej koziej przygody nie mieliśmy pojęcia.

Decyzja wyboru tej rasy podyktowana była szczególnymi walorami mleka, które u tej rasy poza ilością, posiada bardzo dużą zawartość tłuszczu i białka. Wyjątkowy jest również jego śmietankowy smak oraz to, że mleko anglonubijek nie posiada żadnego zapachu, te zalety predysponują go dla tych hodowców którzy chcieliby produkować niepowtarzalne w smaku sery i jogurty, oraz zapachowe mydełka. 

Drugorzędna lecz nie bez znaczenia jest arystokratyczna postawa, charakterystyczna niespotykana w innych rasach paleta barw , bardzo łagodny charakter i potrzeba obcowania z opiekunami, ponadto męskie osobniki w okresie kozich godów (ruja) u kóz nie rozsiewają wokół siebie tak intensywnego przykrego zapachu.

Na obecną chwilę nasza hodowla należy do Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, a co za tym idzie stado znajduje się pod stałą kontrolą mleczności matek.

Liczymy iż w 2014 roku uda nam się podjąć współpracę z renomowanymi hodowlami z Niemiec, które mają długoletnie doświadczenie w hodowli i selekcji najlepszych linii tej rasy. Mamy nadzieję iż współpraca ta zaowocuje pozyskaniem nowego jeszcze lepszego materiału hodowlanego  a co za tym idzie zapewni rozwój naszej hodowli. 

 

www.anglo-nubier-hoyers.de;

www.florasziegen.de;

 

 

 

TAGI : koza anglonubijska.pl www.dworskazagroda.pl